BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Reportažas Delfyje


Delfyje pagaliau pasirodė prieš dvi savaites filmuotas reportažas apie šį blog'ą.


Taip sakant, šunys loja, o karavanas eina ;) Ačiū visiems už palaikymą.

Rodyk draugams

Komentarai (224)

 1. anonimas:

  Kokie gražūs ir jaukūs nameliai :)
  O į komentarus nebūtina kreipti dėmesio, dažniausiai kur apie svorį ar kvailumą rašo, patys neblizga. Kuo pats kvepia, tuo ir kitus tepa.
  Aišku, tobulėt visada yra kur

 2. Šventa tiesa! Visi mes turim kur tobulėti. Kad ekologijjos srity :D

 3. egidijusk:

  kas supranta reikalą, tai gana juokingas siužetas. gaila, kad pažerta krūva naujų stereotipų suklaidins vieną kitą pradedantį ekoentuziastą. kita vertus smagu ir sveikintina, kad pradedama taip gyventi. universalaus kelio nėra - vieniems tai step by step, kitiems kas turi valios patinka kirsti iš peties ir imti tiesiog gyuventi kitaip. ekologija vieniems madingas lozungas, kitiems tiesiog pasirinkimas, kurio negalima nepadaryti. linkiu sėkmės ir tolimesnių tobulėjimų, kurie neapsiribotų miltais , "etiskais kiaušiniais" ir kitais paviršiniais siužete išvardintais dalykais.

 4. EgidijauK, o kodėl visi tikisi, kad trumpas reportažas bus išsamus nuo-iki vadovėlis kaip gyventi ekologiškai? Aš irgi pati blaiviai suvokiu, kad ne viską įmanoma sukišti. Nors pačiai dar labai norėjosi ir tą ir aną… Be to, reportažą kuria žurnalistai, kurie iš esmės ir nulemia formą, kuria bus pateikta. Aš iš principo džiaugiausi galėdama bent minimaliai prisidėti prie to, kad gal savo pavyzdžiu paskatinsiu žmones labiau galvoti apie tai, kas nekenkia gamtai ir sveikatai. Bet, atrodo, norėjau kaip geriau o gavosi kaip visada - patapau vos ne tautos suvedžiotoja :D

 5. Kaukysa:

  Papildysiu egidijusk:
  tokių valingų, "kertančių iš peties", yra labai mažai, ir toks menkas jų skaičius pasaulio neišgelbės :). Ir nors pati esu preikaištavusi KokoNai dėl paviršutiniškumo, visgi tikiu, kad jos pavyzdys neša tik naudą - juk ji įkvėpėja tų, kurie "nori gyventi ekologiškiau, nekeičiant savo įpročių".
  Tad nors Jus, KokoNa, kritikuoju, visgi aš Jus ir palaikau. Sėkmės!

 6. Be to, mano supratimu, stengtis gyventi ekologiškai - tai pirmiausia nekenkti sau ir aplinkai. Nebūtina visiems vėl apsisiausti kailiais ir gyventi pirmykštį gyvenimą. Nebūtina atsisakyti visų iki vieno XXI amžiaus pasiekimų. Bet galima tame, ką įprastai daro XXI amžiaus žmogus, kažką daryti taip, kad kuo mažiau kenktum aplinkai, kurioje esi.

  Ačiū visiems už palaikymą!

 7. juraiste:

  Lietuva - pikta šalis! Taip norisi rėkti, pradėjus skaityti komentarus apie bet kokią kitokią naują keistesnę neįprastesnę ir kitokią esnę veiklą ar kaip bevadintum. Savaime aišku, pažiūrėjus delfi reportažą apie šitą blogą mintyse taip pat mestelėjau keletą gal ir piktokų pastabėlių. O tada taip stop. Cha. O kaip lengva kritikos strėles laidyt, oi. Tas durnas, ta stora, tas nieko nemoka, ta nusišneka. Oi, koks aš visažinis. Taip, galbūt. Bet kam viską išlieti žmogui, kuris daro kažką, stengiasi, pirmiausia - dėl savęs.Tai jo reikalas, ką ir kaip daryti. Dauguma keikia. O tai kodėl apskritai žiūri tą reportažą ir piktinasi? Nėra viršuje ar kur bet kur iksiuko paspausti ir žiūrėti į tai, kas TAU VISAŽINI yra gražu ir tobula??
  O dabar apie ekologiją. Bandžiau ir aš. Taip pat, kaip ir šio blogo autorė susidūriau su panašiom problemom - smirda, per tiršta, per skysta. brangu, nerandu, įtartina ir dar visai kaip. Nusiperki, pabandai, padedi. Vėl grįžti. Nea. Nu bet panaudoji, gal visai nieko. O, nebeberia!hmm…šiuo atveju kalbu būtent apie grožio ir higienos priemones. Net buvo kilusi mintis rašyt blogą, kuriame aprašinėčiau išbandytas prekes, tačiau pagalvojau, kad antro panašaus blogo tikrai nereikia, kai yra tikrai pakankamai tvarkingai vedamas šis :) Pvz. dabar žinau, kad nereikia pirkti to žalio bjauraus šampūno:D . O vieną tokį esu jau išmetus dėl žiauraus žiauraus kvapo. Žudančio tokio.
  Tai va. Kartu protas sako, kad šiuo metu veikia aplinka, tiksliau sakant mada. Bet. Šiuo atveju ji sektina. O būti madingu ar ne, kiekvieno reikalas. Bet jei jau lankomės šiame bloge ir naudojamės informacija, reiškia, kažkokiu būdu galima ir labiau palaikyti autorę :) Pradžiai, pasilaikant sau tulžį ir neigiamą energiją išliejant kad ir tvarkantis kambarius. Taip taip, žinau, kad esam laisvi ir galim komentuot kaip norim, bet tai galima daryti ir ramiau, pvz. parašant asmeniškai laišką, jei jau jauti, kad tavo kritika labai argumentuota. Velnias, aš čia irgi kritikavau :D Baisi aš. Bet bent nemanau, kad protingiausia :P
  Linkėjimai ir sėkmės ekologiško gyvenimo link ;)
  P.S Vida, jei domina, koks tas žiaurus šampūnas, kreipkis, apšviesiu:D, kad netyčia neužsišoktum:D

 8. Ir manęs tas siužetas nesužavėjo. Pasirodė, kad visas tas ekologiškas gyvenimo būdas pateiktas pernelyg paviršutiniškai. Kažkas jau ir minėjo, lenkiški obuoliai, polietileniniai maišeliai, mikrobangė (dabar jau paaiškėjo, kad tai orkaitė), sinusitinis šampūnas, net ir pasakojimo tonas. Bet… esu susidūrusi su žurnalistais ir žinau, kaip jie sugeba tavo pasakytus žodžius apvilkti į visai kitą rūbą, kurio pats gal net matavęsis nebūtum. Įdomu būtų sužinoti, ką pati blogo autorė mano apie siužetą, ar atitiko rezultatas lūkesčius, ar neiškraipė jos norimų perteikti minčių? Gal iš dalies tikslas ir bus pasiektas - daugiau žmonių sužinos, kad galima gyventi kitaip. Kita vertus, viskas priklauso nuo auditorijos.

 9. dalytia:

  Labai puiku, Sveikintina !!!!! kad daugiau tokiu zmoniu butu, kuriems rupi buti eko !!!!!!!!!

 10. Dar sykį ačiū visiems už palaikymą.

  Jurasite –> aišku, kad norėčiau sužinoti apie tą šampūną, kurio reik vengt ! ;)

 11. anonimė:

  Viskas čia gerai! Palaikau šį blogą. Bandyti gyventi akologiškiua tikrai įdomu, ir 100 proc. būti ekologiška tikrai neįmanoma, norint išlikti normaliu žmogumi :) juk vien oras ir vanduo kokie… aj, nu žodžiu, man tiesiog labai patiko gyvai pamatyti, kieno blogiuką visada skaitau ;)

 12. Anonimas:

  Aš labai palaikau bandymą gyventi ekologiškai, bet vienas dalykas iškilęs bežiūrint šitą reportažą, protu nesuvokiamas.
  Žmogus kuris rūpinasi pirkti kiaušinius vištų, kurios laksto laisvėje, pats savo šunį laiko aptvare…

 13. agne:

  gal geriau nereiketu plastikiniu maiseliu naudoti, tuos lietuviskus svogunus perkant :)

 14. I saw something about this subject on TV last night. Great post.

 15. This theme is simply matchless :), very much it is pleasant to me)))

 16. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 17. Likewise, making a good first deal is a great start to a rewarding career. For those who are selling property a fair asking value is the key to attracting potential buyers.

 18. Hey! You some form of knowledgeable? Great message. Can you inform me learn how to subscribe your weblog?

 19. I can not participate now in discussion - it is very occupied. But I will be released - I will necessarily write that I think on this question.

 20. “Classic stuff!!”

 21. Howdy are using Wordpress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 22. I simply couldnt leave your site before letting you know tha I really enjoyed the quality information you offer for your visitors. I will be back often anticipating new posts

 23. Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 24. I thought the account was funny, and a little bit moving in my household. Tell you the truth parts of it I could not understand. Keep it up, I do appreciate it! How frequently is the martial updated ?

 25. Quite insightful publish. Never believed that it was this simple after all. I had spent a superior deal of my time looking for someone to explain this topic clearly and you’re the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 26. This was a definitely pretty superior post. In theory I’d wish to publish like this also - getting time and actual effort to make a terrific piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain anything done.

 27. Great to become visiting your weblog once more, it has been months for me. Well this article that i’ve been waited for so lengthy. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your write-up. Thanks, excellent share.

 28. Resources these as the 1 you mentioned right here will be extremely useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my personal weblog. I’m certain my site website visitors will discover that quite valuable.

 29. I’m happy I found this blog, I couldnt learn any info on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible feel free to let me know, i’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 30. Congratulations on having 1 of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a excellent weblog space –great graphics, videos, layout. This is undoubtedly a must-see blog!

 31. Educating people about various scam would be something definitely useful as everyone is a consumer at some point, if not always.

 32. I think youve created some genuinely interesting points. Not too many people would truly think about this the way you just did. Im truly impressed that theres so considerably about this subject thats been uncovered and you did it so properly, with so much class. Beneficial one you, man! Really wonderful things here.

 33. I believed it was heading to be some dull aged submit, but it seriously compensated for my time. I’ll submit a hyperlink to this web page on my weblog. I’m sure my guests will find that really useful.

 34. Very good write-up, at least I could understand most parts of it.Image and video not too sure about. Willl come back second item for any revisions that move me.

 35. major league journal you occupy

 36. I considered that story was interesting, and a little bit moving in my household. Tell you the simple fact parts of it I could not understand. Keep it up, I do appreciate it! How frequently is the martial updated ?

 37. Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up in your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as again within the future to check out your blogposts down the road. Thanks!

 38. Resources such as the one you mentioned right here will be incredibly useful to myself! I’ll publish a hyperlink to this page on my personal blog. I am positive my site guests will discover that fairly effective.

 39. I considered that account was funnybecause it was orininal, and a little bit moving in my household as I explained to to my kids.. Tell you the truth parts of it I could not understand. Keep it up, I do appreciate it! How frequently is the martial updated, anyways I will view this blog again later. ?

 40. I’m happy I found this blog, I couldnt uncover any info on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible really feel free to let me know, i’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 41. Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im extremely interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a great blogger, one of the most effective that Ive seen. This blog definitely has some facts on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.

 42. How is it that just anybody can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said anything extremely impressive –more like youve painted a quite picture about an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you really think that you can get away with adding some quite pictures and not seriously say anything?

 43. This was a seriously incredibly excellent submit. In theory I’d like to write like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain one thing done.

 44. Excuse for that I interfere … I understand this question. Is ready to help.

 45. Youre so right. Im there with you. Your weblog is surely worth a read if anybody comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You unquestionably put it in perspective for me.

 46. I must say, as substantially as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a terrific grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from extra than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so significantly. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 47. Have you ever ever thought of including extra movies to your blog posts to maintain the readers extra entertained? I imply I simply learn through the entire article of yours and it was quite good however since I am extra of a visual learner,I discovered that to be extra helpful well let me know the way it turns out! I really like what you guys are always up too. Such clever work and reporting! Keep up the nice works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll visit your blog repeatedly for some newest post. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

 48. There are certainly a whole lot of particulars like that to take into consideration. That may be a great level to bring up. I supply the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions like the one you carry up the place a very powerful thing shall be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I’m positive that your job is clearly recognized as a good game. Anyway, in my language, there should not much good source like this.

 49. I have to ask how many hrs did you truly invest formulating this write-up? It really is extremely nicely created and writing is not my strong level. It truly shows that you might be passionate about this, and it arrives across through your articles and reviews. Nicely carried out, and I will allow it to be a point to observe you from right now on.

 50. Hey dude, Steve here Keep em coming you are doing a fantastic job with this blog, inspiring many newbies like me cant let you know just how much I appreciate all you do! Steve

 51. Very well done. Not really my opinion, but you made your point nicely.

 52. Glorious data here. This interesting post made me smile. Possibly should you throw in a few pictures it would make the entire thing extra interesting. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

 53. Fantastic post! This could support plenty of folks discover out about this matter. Do you wish to incorporate video clips along with these? It could undoubtedly help out. Your cause was spot on and owing to you; I probably will not have to explain all the things to my pals. I can merely direct them here. Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

 54. unequivocal, shin-plasters blog on oleaginous loss. loathe helped.

 55. I can recommend to visit to you a site, with a large quantity of articles on a theme interesting you.

 56. Man… Where do you dig up this info? Its bloody fantastic! You are a scollar amoung men.

 57. do you have any idea what you have written here ?

 58. This idea is necessary just by the way

 59. site I’m optimistic my own followers will see this article genuinely awesome. may well do

 60. The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 61. very good article thanks for the info

 62. Wholesale directory Malaysia Suppliers and Wholesale directory Malaysia Manufacturers Directory.Best Cost Performance Wholesale directory Malaysia From Reliable and Professional Wholesale directory tootoo buy Wholesale directory malaysia

 63. I was looking through some of your articles on this website and I think this site is rattling instructive! Continue posting .

 64. Search engine optimization needs a great search engine optimizer plan. Simply one in all these strategies can make an enormous distinction in your sites position and company your web site brings you.

 65. I wanted to inform you about how much I actually appreciate anything you’ve provided to help increase the value of the lives of individuals in this theme. Through your current articles, we have gone from just an inexperienced to an expert in the area. It’s truly a homage to your efforts. Thanks

 66. My good friend James, suggested I check this page out. And I agree with James, this is a spam website, I wont be back.

 67. I am glad to be one of many visitors on this outstanding web site (:, thanks for posting .

 68. I don’t commonly comment but I gotta state thanks for the post on this one : D.

 69. I wanted to visit and let you know how great I valued discovering your blog today. I’d personally consider it a honor to work at my business office and be able to make use of the tips contributed on your site and also be a part of visitors’ reviews like this. Should a position regarding guest article writer become on offer at your end, i highly recommend you let me know.

 70. Buenos dias,
  This is just what I was searching for in Google!
  This article could not be any more informative.
  I am bookmarking this right now and I look forward to your next post!
  Thank you!

 71. I’m usually excited to go to this blog in the evenings.Please keep on churning out the content. It’s really entertaining.

 72. nice informative content, I always pick up so much info that its occasionally overburden for me. But its realt the only way to pick up the details I need without having to pay high expess on a education course.

 73. Opposite to some notions, well explored articles still fetch in reviewers like me. You showed clear understanding of the topic issue and my ideas are now complete after reading your site. Be sure to sustain up the sound work and i’ll sign up for your rss or atom feed to be informed of any rising postings.

 74. Hey, awesome blog you’ve made.. The length of time did it take you to definitely make this? And where did you get your background??

 75. The US Centres for Disease Control and Prevention reported that a survey of households last year showed that less than a quarter of adults believed smoking caused strokes, heart attacks and lung cancer, and only a quarter believed exposure to smoke caused those illnesses in children. While acknowledging the challenges of enforcing the new ban, anti-smoking advocates in China hailed it as a first step to weaning the nation off tobacco, which health officials say kills more than 1.2 million Chinese a year. China has among the world’s highest smoking rates, with nearly a third of all adults, 300 million people, lighting up. It is the biggest producer and consumer of tobacco products.

 76. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 77. Absolutely with you it agree. In it something is also I think, what is it good idea.

 78. With every thing that appears to be building within this particular subject material, all your opinions happen to be rather radical. On the other hand, I beg your pardon, because I do not subscribe to your entire plan, all be it stimulating none the less. It looks to everybody that your remarks are generally not totally validated and in fact you are generally yourself not even completely certain of your point. In any case I did take pleasure in reading through it.

 79. Wholesale Watch Phone - 1.5 Inch TFT dual sim Water resistant unlocked watch phone. Support camera, touch screen, bluetooth and FM radio.

 80. Fantastic, beautiful blog with great informational content. This is a really interesting and informative post. Cheers, Neville Mcelveen

 81. For a while now Pepsi has been known for manufacturing and selling oddly flavored versions of their renown Pepsi soda. They’ve experimented with clear, white, clear, red, and now they’re going blue with Pepsi blue.

 82. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 83. You’re the best, I enjoyed Reportažas Delfyje. It was good. View my blog sometime, it all about Sanford, FL Real Estate.

 84. Hello Guru, what entice you to post an article. This article was extremely interesting, especially since I was searching for thoughts on this subject last Thursday.

 85. In my opinion you are mistaken. I can prove it.

 86. hey there, i just wanted to let you know, i have linked to you site with a dofollow link, so my visitors can come and see your blog. I come to your site on a pretty regular basis, and i figure that since i enjoy reading your blog, others will too. You can find the link to your site here: http://giottosrocketair.co.cc/sites-we-like Thanks & keep on blogging!

 87. One other issue is when you are in a predicament where you don’t have a cosigner then you may really want to try to make use of all of your financing options. You can get many awards and other grants that will provide you with money that can help with university expenses. Thanks alot : ) for the post.

 88. cool, what a nice post

 89. Wonderful post was very happy reading the really important information for me thanks, I thought the man in the future. I will surely recommend this article with your friends, family and friends. You are really great so allowing good articles.

 90. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 91. Hi there. I needed to ask one thing…is the following a wordpress blog page as we are planning to be shifting across to WP. Additionally did you make this template yourself? Bless you.

 92. Excellent information and facts that you’ve presented myself in this article. I’ll look forward to a person’s then publish.

 93. The pen is mightier than the sword.

 94. Hey. Needed to inquire a little something…is the following a wordpress webpage as we are planning to be shifting across to WP. Also did you make this template on your own? Regards.

 95. I need your website. It’s awesome! Its full of strategies.Thanks for sharing it around. I will check back for even more updates

 96. Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games,chanel handbags 2011 but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 97. Whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are hunting around for this info, you can aid them greatly.

 98. nice blog post. It is useful information.

 99. Hello there. Needed to ask some thing…is the following a wordpress weblog as we are planning to be moving across to WP. Furthermore did you make this template all by yourself? Thank you.

 100. Can you expose the item in depth?

 101. Do not stop blogging. It’s nice to read such a great post.

 102. This blog is perfect for anyone who want to know about this subject. You know a lot about this topic.

 103. This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose. Coach Outlet

 104. May I simply say nice to read a comfort to search out someone who really understands exactly what they may be sharing on the web. You definitely recognize how to bring a problem to light and make it vital. Even more people need to study this and understand it all aspect of the story. I can’t believe you aren’t very popular because you clearly have the gift.

 105. Thank you for sharing this,i hope you will share so much information in the future.

 106. There’s significantly big money to discover more on this. I suppose you’ve made sure excellent elements inside options furthermore.

 107. This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums,louis vuitton bags songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 108. I was reading some of your content on this internet site and I believe this web site is real instructive! Retain putting up.

 109. It’s not illegal for women 18 and older to work as woman of the street here, but many are underage and most are lawlessly trafficked from all parts of Bharat and neighboring People’s Republic of Bangladesh and Kingdom of Nepal.

 110. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal website.

 111. I appreciate, result in I found exactly what I was taking a look for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 112. Regards for sharing Reportažas Delfyje with us keep update bro love your article about Reportažas Delfyje .

 113. Loved reading your post. I must admit it was the first article on your blog I really liked and where I had a feeling of agreement, know what I mean? Anyway, keep up the blogging and I’ll be back.

 114. A very foolish position

 115. Dear Webmaster, I appreciated your submit here at Reportažas Delfyje but I am really not understanding the theme. Is it a default style and design or some thing? Take care and keep up posting!

 116. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 117. I got what you intend, saved to favorites , very nice website .

 118. neat page, i really enjoyed it.

 119. I was reading through some of your content on this site and I conceive this internet site is really instructive! Continue putting up.

 120. Right after reading this posting, I pondered the exact same point that I invariably wonder about when scanning new blogs and forums. Just what do I believe about this? Precisely how must it impact me? This and extra posts on your weblog right here absolutely give some stuff to think about. I basically ended up right here via Yahoo when I was initial performing some web investigation for some course perform that I’ve. Generally excellent times browsing via and I’m hopeful that you’ll maintain on writing new posts. Cheers!

 121. When alive ,we may probably offend some people.However, we must think about whether they are deserved offended.

 122. This theme was quite enlightening and properly written. I plan to complete some a lot more investigation on this. Many thanks for sharing this timely facts. We will need more this way. Best Regards from Germany

 123. cool page bro! i’m a pick up artist

 124. It was fun visiting here. Wishing you a great day! I wish everyone have had a great day.

 125. Wonderful goods of your stuff, guy. I’ve understand your own stuff previous to and you’re simply too superb. I really like that which you have acquired here, certainly such as what youíre declaring and exactly how in which you state this. You are making it enjoyable but you just look after to keep this wise. I canít wait to see a lot more from you. This is actually a terrific web site.I really desired to make a little comment to be able to convey gratitude to you for the fantastic information you’re sharing at this website. My time rigorous web research has at the conclusion already been compensated along with wonderful insight to create about with my buddies. I’d mention that most of us readers are positively rendered to stay in a really good location with very many wonderful people with useful methods. I feel really privileged to possess come across your whole webpage and look forward to really more fun moments reading through here. Thanks once again for everything.

 126. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 127. Very good written story. It will be beneficial to anyone who utilizes it, as well as me. Keep doing what you are doing - for sure i will check out more posts.

 128. I was very happy to uncover this your writing.I wanted to salute you for your time for this interesting read!! I without a doubt enjoyed every little bit of it and I have you remebered to check out the new content on you site.

 129. very enjoyable site, i unquestionably admire this site, cheers

 130. I am absolutely happy to learn about this web-site.I wanted to salute you for your time for this amazing read!! I undeniably enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked to check out the new content on you blog.

 131. dude, I’ve been seeking for this material throughout the internet. right on

 132. I just came upon your web-site on the internet and looked through some of your early writting.superb place,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my list. Looking forward to seeing more from your page, cheers!

 133. nice stuff, this makes a lot of sense.

 134. i have been googling all over for information like this. thank you

 135. neat info, this makes a lot of sense.

 136. I blog a lot and i really in love with your place. The web-site has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep looking for new information.

 137. I was extremely excited to uncover this blog.I wanted to salute you for your time for this wonderful read!! I really enjoyed every little bit of it and I have you saved to check out the new stuff on you site.

 138. I’m not sure if it’s me but it seems like the site layout is a kinda weird. it might be my computer though. anyway

 139. This post really answered my question, keep it up!

 140. i have been googling all over for website like this. thanks

 141. nice blog, this Shed some light on the issue.

 142. awesome stuff, this makes a lot of sense.

 143. awesome blog, this Shed some light on the issue.

 144. neat website, this makes a lot of sense.

 145. neat info, i’d love to have some more information on the writting

 146. it could be me it’s me but it seems like the site’s layout is a little off. it might be my chrome browser though. anyway

 147. OMG, I’ve been in quest of for this page all over the the interwebs. thanks

 148. hey! I just would like to congratulate you for the awe-inspiring website you have here on this place. I will be coming back to your stuff for more soon, cheers!

 149. swell place. I learn something new on a blogs everyday. I’d like to use some of the information on my site i hope you don’t care. Natually I’ll give a link to your web site. Thanks for sharing!

 150. I just read your site on online and saw a few of your early writting.cool site,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to reading more from your post, cheers!

 151. i have been googling all over for site like this. thanks

 152. I just came upon your web-site on online and read some of your early posts.terrific stuff,keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to seeing more from your page, !

 153. this is awesome, I’ve been tracking down for this material in every direction the the net. right on

 154. I’m not sure if it’s me but it looks like the site’s layout is a little off. it might be my computer though. anyway

 155. whats up! I just would like to say thank you for the interesting site you have here on this place. I will be coming back to your web site for more soon, thank you!

 156. YO! I just would like to say thanks for the swell web site you have here on this blog. I will be coming back to your site for more soon, keep it up!

 157. awesome blog, this makes a lot of sense.

 158. excellent blog. I stumble upon something new on a blogs a lot. I’d like to take some of the information on my web-site i hope you don’t care. of course I’ll give a link to your web-site. Thanks for sharing!

 159. very cool blog, i certainly like this blog, cheers

 160. man, I’ve been looking for this material everywhere the the interwebs. cheers

 161. This is a great web site. thanks for posting it. thanks

 162. Hello! I just would like to say thanks for the neat web-site you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon, thanks!

 163. maybe it’s me but it seems like the site’s layout is a slightly messed up. it might be my computer though. anyway

 164. Great page, i’d love to have some more information on the subject

 165. i have been searching all over for page like this. thanks

 166. I blog frequently and i really appreciate your web site. The stuff has really peaked my interest. I am going to bookmark your stuff and keep checking for new content.

 167. This web-site really answered my problem, thanks!

 168. I’m not sure if it’s me but it looks like the site’s layout is a bit half off the page. it might be my laptop though. anyway

 169. I am very pleased to find this web-site.I wanted to thank you for your time for this brilliant read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked to check out the new work on you website.

 170. I appeared to be pretty pleased to find this particular web-site.I want to to thanks for your effort for the amazing learn!! I absolutely taking advantage of each little bit of it and I had you book-marked to check out latest things you text.

 171. interesting information, i really enjoyed it.

 172. nice site, i really enjoyed it.

 173. interesting page, this Shed some light on the issue.

 174. It actually replied my trouble, thank you!

 175. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 176. I’m pleased, I need to say. Really rarely will i go through a blog that’s both educative and enjoyable, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. Your concept is certainly outstanding; the thing is whatever not enough people are discussing intelligently about. I will be happy that I stumbled across it with my search for something relating to this.

 177. Spot on for the write-up, I really believe this page needs far more concern. I’ll probably be again to read much even more, thanks for this tips.

 178. Can I just say what a aid to find somebody who truly knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know how you can carry an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant consider youre not more popular because you undoubtedly have the gift.

 179. I discovered your blog web site on google and examine a number of of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to reading extra from you later on!…

 180. I appeared to be extremely pleased to find this particular web-site.I wanted to thanks for your precious time for the excellent study!! I certainly having fun with every little bit of this and I have you saved to check out fresh stuff you blog post.

 181. Reportažas Delfyje There are actually quite a lot of particulars like that to take into consideration. That could be a great level to carry up. I supply the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up where the most important factor will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Each boys and girls feel the impact of just a second’s pleasure, for the rest of their lives. Regards, Outdoor Furniture Manufacturers

 182. Trust Deed Trust@Deed.Scotland” rel=”nofollow”> - Scotland offer an online advice service for those individuals experiencing financial difficulties. Our team of experienced and trained staff members have a breadth of knowledge across the fields of Trust Deeds, IVA’s (Individual voluntary arrangement) and Debt Management Plans.

 183. There a few intriguing points in time in this post but I do not know if every 1 of them center to heart. You can find some validity but I’ll take hold opinion until I explore it further. Superb post , thanks so we want more! Combined with FeedBurner too

 184. This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own weblog (properly, almost…HaHa!) Amazing job. I actually enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 185. oioidaojawdohjwdh;odhdw

 186. Some these SEO strategies make an effort to deceive users into visiting sites about subjects it doesn’t have any desire for, which puts them at odds together with the purpose of search engines like yahoo.

 187. I’m as if you can likely teach a new school to be able to create a great blog site. This really is great! I need to state, what exactly seriously became my family was your own design. An individual definitely have learned to make your site more than simply a rant pertaining to an issue. Youve achieved it simple for individuals link. Good for you, for the reason that definitely not that numerous folks know very well what theyre accomplishing.

 188. Great website you have listed here, contains practical details that could assist anyone Also if you are looking for new info about escort agency, please contact me.

 189. Good web page you’ve got below, includes important material that can support any one Also in the event everyone will be intresting in independent escorts, you should make contact with me.

 190. Weekly earlier, I became retailing comparable problem in spite of this weren’t able to basically locate it over. Any thumbs right up for the a person.

 191. Компания Люкс Престиж является лидирующей в сфере продаж спальных комплектов для комфортного и здорового сна. Квалифицированные специалисты, богатый опыт работы, делают нас лидерами в своем деле. Наши сотрудники Lux Prestige жизнерадостные и уверенные в себе люди. Мы помогаем выспатся нашим клиентам! :) Наши клиенты доверяют и любят нас!

 192. Доставим минет в Киеве. Предлогаем вам самые сиськастые бляди в Киеве.

 193. you are actually a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a great activity in this subject!

 194. The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my option to read, but I truly thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix if you happen to werent too busy on the lookout for attention.

 195. What i do not understood is in reality how you’re not actually much more smartly-favored than you might be now. You are so intelligent. You know therefore considerably relating to this topic, made me for my part consider it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not interested except it is one thing to do with Lady gaga! Your individual stuffs excellent. All the time care for it up!

 196. I am glad to be a visitant of this stark weblog ! , thankyou for this rare info ! .

 197. Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and adore learning extra on this subject. If attainable, as you attain experience, would you thoughts updating your blog with additional data? It truly is incredibly beneficial for me.

 198. I like this blog its a master peace ! Glad I observed this on google. “Don’t spend time beating on a wall, hoping to transform it into a door.” by Dr. Laura Schlessinger.

 199. I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 200. I really like your writing style, excellent information, appreciate it for putting up :D. “Every moment of one’s existence one is growing into more or retreating into less.” by Norman Mailer.

 201. Perfectly written subject material, Really enjoyed examining.

 202. I like this site very much so a lot exceptional details.

 203. I’ll immediately clutch your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I may subscribe. Thanks.

 204. I like this website very much, Its a rattling nice berth to read and get info .

 205. Good write-up, I¡¦m regular visitor of one¡¦s site, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 206. I got what you mean , regards for posting .Woh I am pleased to locate this internet site through google.

 207. You are my inhalation, I own few blogs and occasionally run out from brand :). “Actions lie louder than words.” by Carolyn Wells.

 208. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 209. He who learns but does not feel, is lost! He who thinks but does not understand is in wonderful risk.

 210. I just want to say I am newbie to blogging and really savored this blog site. Likely I’m likely to bookmark your site . You definitely have really good writings. Kudos for sharing with us your web site.

 211. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks a ton!

 212. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now ;)

 213. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade methods with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 214. halo, kapitalny tekst bo setnie sie go czyta

 215. I think this is among the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 216. Outstanding post, you possess outlined some great details , I too think this s a very excellent website.

 217. Hola He estado tratando de encontrar e instalaci

 218. Todays deal provides free coupons and discounts codes of on line deals to save your money on online purchase. Its is side where you can search and browse more than 15000 free discount codes and coupons of online stores, products and brand of your own choice. Todays deal helps people to save their money on online purchase by availing free discount codes and coupons on our webpage while making online purchase from your favorite online stores and brands. We provide the guide line not only to our regular customers but also to those who are new to online purchase by extending the benefit on your retail order by using discount codes and coupons.

 219. Todays deal provides free coupons and discounts codes of on line deals to save your money on online purchase. Its is side where you can search and browse more than 15000 free discount codes and coupons of online stores, products and brand of your own choice. Todays deal helps people to save their money on online purchase by availing free discount codes and coupons on our webpage while making online purchase from your favorite online stores and brands. We provide the guide line not only to our regular customers but also to those who are new to online purchase by extending the benefit on your retail order by using discount codes and coupons.

Rašyti komentarą